
Zaledwie w ciągu blisko 1,5 roku wpłynęło do Rzecznika Finansowego ponad 500 skarg dotyczących kredytów konsumenckich. Jak wynika z relacji RF klienci banków, którzy przed terminem spłacili kredyt skarżą się, że:
Zaledwie w ciągu blisko 1,5 roku wpłynęło do Rzecznika Finansowego ponad 500 skarg dotyczących kredytów konsumenckich. Jak wynika z relacji RF klienci banków, którzy przed terminem spłacili kredyt skarżą się, że:
Konsument wziął w ING Banku Śląskim kredyt w wysokości 125.000 złotych na budowę domu. Regularnie go spłacał. Według wyliczeń jego prawników, gdyby umowa była zgodna z prawem, po 7 latach wysokość zadłużenia powinna wynosić 73.000 złotych.
W lipcu 2018 odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Zdecydowano o pozostawieniu stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego na niezmienionym poziomie. Ponadto Prezes NBP – Adam Glapiński ocenił, że do końca 2020 roku stopy procentowe nie ulegną zmianie.
Frankowicze chcą powołania komisji śledczej w sprawie kredytów frankowych Stowarzyszenie SBB domaga się aby marszałek Sejmu poddał pod głosowanie znajdujący się od 3 listopada 2017 roku w sejmowej zamrażarce wniosek o powołanie komisji śledczej w sprawie tzw. kredytów frankowych. SBB oczekuje, że w trakcie prac komisji zostaną zbadane: „zachowania organów władzy publicznej, organów nadzoru finansowego i Narodowego Banku Polskiego, (…) w…
Kredyt w złotówce czy w walucie? Z różnych stron słuchać głosy, że nadciąga drugi kryzys kredytów hipotecznych. Przestrzega przed nim sam Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Według niego kredytobiorcy nie zdają sobie sprawy, że ryzyko zmiennej stopy procentowej jest bardzo podobne do ryzyka kredytów frankowych. WYŻSZE STOPY PROCENTOWE Zobowiązaniom zaciąganym w złotówkach nie grozi ryzyko wahań waluty jednak zmienna…
W 2017 roku Rzecznik Finansowy wystąpił do Sądu Najwyższego z wnioskiem: „Podjęcie uchwały mającej na celu rozstrzygnięcie istniejących w orzecznictwie rozbieżności co do wykładni prawa w odniesieniu do zagadnienia związanego z przesłankami nieuczciwego (abuzywnego) charakteru postanowienia (warunku) umowy i pojawiających się wątpliwości czy na postawie przepisów art. 385 ¹ i 385¹ Kodeksu Cywilnego, badanie w kontroli incydentalnej, przesłanek zgodności z…
W październiku 2016 roku Prezes Urzędu, wszczął postępowanie przeciwko Bankowi Millenium. Sprawa dotyczyła stosowania przez bank niedozwolonych klauzul o numerach: Numer klauzuli: 3178 Podmiot stosujący: Bank Millennium spółka akcyjna w Warszawie Treść klauzuli: “Kredyt jest indeksowany do CHF/USD/EUR, po przeliczeniu wypłaconej kwoty zgodnie z kursem kupna CHF/USD/EUR według Tabeli Kursów Walut Obcych obowiązującej w Banku Millennium w dniu uruchomienia kredytu lub transzy.” Numer klauzuli: 3179…
Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpływa wiele skarg dotyczących Profi Credit Polska. Z relacji konsumentów wynika, że pożyczkodawca pobierał opłaty przewyższające kwotę pożyczki np. ubezpieczenie, które wynosiło więcej niż wysokość kwoty wypłaconej pożyczkobiorcy, a tak duża stawka może być sprzeczna z dobrymi obyczajami. Ponadto wraz z upływem czasu, a więc i spłatą kolejnych rat pożyczki, mogła maleć suma ubezpieczenia. PREZES UOKIK…
Po tym jak w 2017 roku grupa posłów rozpoczęła prace nad projektami ustaw dotyczącymi pomocy kredytobiorcom frankowym i ich „pomysły” utknęły w sejmowej zamrażarce, wczoraj znów temat stał się aktualny. Pracę rozpoczęła specjalna podkomisja. Prezydent Andrzej Duda zaproponował koncepcję zwrotu przez banki nienależnie pobranych różnic kursowych oraz specjalny pakiet pomocy dla kredytobiorców w trudnej sytuacji. Zobacz także: Prezydent przedstawił swoją propozycje…
Stowarzyszenie ‘Stop Bankowemu Bezprawiu” przesłało do Komisji Europejskiej skargę na orzeczenia polskich sądów. Zdaniem członków Stowarzyszenia te wyroki naruszaj art. 20 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej oraz dyrektywę z 1993 roku dotyczącą nieuczciwych warunków umów konsumenckich. Jak wynika z oświadczenia SBB, które zostało przekazane Polskiej Agencji Prasowej: „Część orzeczeń wydawanych przez polski wymiar sprawiedliwości pomija prawa przysługujące obywatelom Polski wynikających…
W dużej mierze od Biura Informacji Kredytowej zależy czy otrzymasz kredyt czy nie. Wystawiane przez BIK podsumowanie naszych ewentualnych zaległych płatności i harmonogramów spłat decyduje o tym czy bank w ogóle będzie chciał z nami rozmawiać. Od pewnego czasu, za niewielką opłatą można samemu mieć wgląd do informacji jakie na nasz temat zgromadził BIK. Jest też funkcja Alerty BIK, dzięki…
Dziś miała odbyć się ostatnia rozprawa w sporze zbiorowym frankowiczów z mBankiem. Jednak Sąd na wniosek pełnomocnika powodów, odroczył rozprawę z uwagi na konieczność uzupełniania materiału dowodowego i nakazał bankowi dostarczenie niezbędnych dokumentów. Jednocześnie sąd odrzucił wniosek banku o przesłuchaniu kilku świadków. Mimo odroczenia, podczas tej rozprawy, sąd wysłuchał biegłego z zakresu bankowości, finansów i ubezpieczeń. To jego opinia w dużej…
Warszawski Sąd Okręgowy zmienił wyrok sądu pierwszej instancji i zasądził na rzecz powodów ponad 10 tysięcy złotych wraz z odsetkami. Klienci mBanku zakwestionowali klauzule, które w umowie nieprecyzyjnie określały możliwość zmiany oprocentowania kredytu hipotecznego. Sąd Rejonowy tj. sąd pierwszej instancji uznał, że skoro klienci zapoznali się z umową z bankiem i przez pewien okres czasu ją wykonywali, to jej postanowień…
Nie tylko Frankowicze mają swoje prawa w banku i powinni je egzekwować. Również konsumenci korzystający z podstawowej oferty banku – rachunku bankowego, kredytu konsumpcyjnego, karty kredytowej lub płatniczej powinni walczyć o należne im prawa! Spłaciłeś wcześniej kredyt konsumencki? Żądaj zwrotu kosztów! Zgodnie z zapisami Ustawy o kredycie konsumenckim :„Konsument ma prawo w każdym czasie do spłaty całości lub części kredytu przed terminem…
Pośrednik finansowy, Kancelaria Prawa Proculus, została ukarana przez Prezesa UOKiK karę 3 mln złotych, po zgłoszeniu przez konsumentów. Jak ustalił Urząd pośrednik kierował swoją ofertę do osób, które nie posiadały zdolności kredytowej, a potrzebowały pieniędzy na spłatę wcześniejszych zobowiązań. W efekcie konsumenci wpadali w spiralę finansową. „Działania pracowników Proculusa miały jeden cel: nakłonić jak największą liczbę osób do zawarcia…
Konsumenci posiadający tzw. kredyty frankowe coraz częściej decydują się na pozywanie banków. Powołując się na najnowsze orzeczenia sądów, opinie Prezesa UOKiK, Rzecznika Finansowego, domagają się zwrotu części spłaconych rat, obniżenia ogólnego salda zadłużenia i zmniejszenia wysokości bieżących należności. I coraz częściej wygrywają. Jednak banki to nie tylko frankowicze i kredyty hipoteczne. Konsumenci korzystający z podstawowej oferty banku – rachunku bankowego,…
Z dotychczasowego orzecznictwa sądów wynika, że sam w sobie UNWW nie jest zabroniony. Jednakże, często kwestionowany jest sposób w jaki bank narzuca jego konstrukcję i warunki. NIEDOZWOLONE POSTANOWIENIA UNWW Rzecznik Finansowy bazując na własnym doświadczeniu i wyrokach sądowych stworzył katalog kryteriów, które mogą przesądzać o abuzywnym charakterze ubezpieczenia. Za takie postanowienia uznaje się zapisy i sytuacje które: nie wyjaśniają kredytobiorcy, na…
Przez ostatnie miesiące frank szwajcarski potaniał o średnio 14 %. To dobra wiadomość dla blisko milion Polaków, którzy spłacają kredyt mieszkaniowy w tej walucie. Instytucje na pomoc frankowiczom Jak dużą nieuczciwością wobec konsumenta są kredyty frankowe pisaliśmy wielokrotnie. Świadczą też o tym postępowania prowadzone przez Prokuraturę, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Najwyższą Izbę Kontroli. Jedno ze stowarzyszeń…
W zeszłym roku, o czym nie każdy wie, weszły w życie nowe przepisy o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich. Dzięki nim każdy konsument może prościej i szybciej rozwiązać swój konflikt z przedsiębiorcą. A przedsiębiorca wykazując otwartość na bezstronną mediację, uniknie kosztownego procesu i wzmocni pozytywny wizerunek swojej firmy. Co ta zmiana oznacza dla kredytobiorców? Konsumenci aby przerwać bieg terminu przedawnienia roszczeń…
Ubezpieczenie Niskiego Wkładu Własnego jest usługą ubezpieczeniową stosowaną jako dodatkowe zabezpieczenie kredytu hipotecznego, którego wartość jest zbliżona do zabezpieczonej nieruchomości. Dzięki niemu klient, ma łatwiejszy dostęp do bankowych pieniędzy, a sam kredyt mający charakter kredytu podwyższonego ryzyka ( z uwagi na brak lub bardzo niski wkład własny) jest dodatkowo zabezpieczony. Produkt ten z powodzeniem stosowany jest od lat i to…
Jak informuje na swojej stronie internetowej jedno ze stowarzyszeń wspierających Frankowiczów – SBB – w wyniku zawiadomień klientów banków, Prokuratura będzie prowadziła działania mające na celu ustalić odpowiedzialność za łamanie prawa przez Prezesów, członków Zarządów i pracowników banków w związku z kredytami frankowymi. Zobacz także: 20 mln kary dla Banku Millenium BANKI W PROKURATURZE W dniu 14 lutego został przesłuchany…
W 2017 roku do biura Rzecznika Finansowego wpłynęło blisko 2500 wniosków dotyczących kredytów walutowych. W 2016 było ich zaledwie 727. Ponadto Rzecznik Praw Obywatelskich we współpracy z Rzecznikiem Finansowym przeprowadzili akcje informacyjną, mającą na celu uświadamianie kredytobiorcom ich praw w sporach z bankami. Kampania pokazała, że największą barierą kredytobiorcy w walce o swoje prawa jest wykonanie pierwszego kroku tj. przygotowanie…
Sytuacja prawna klientów banków i ubezpieczycieli jest znacznie lepsza niż przed laty. Sądy i instytucje coraz częściej stają po stronie konsumentów. Powoli, ale dość konsekwentnie kształtuje się linia orzecznicza, która jest przychylna frankowiczom. Po stronie kredytobiorców staje nawet Sąd Najwyższy. SPREADY WALUTOWE POD LUPĄ URZĘDÓW Również Rzecznik Finansowy wsparł Frankowiczów. Jak wynika z analiz jego ekspertów, wbrew temu co twierdza banki, kredyty…
Około 1 miliona Polaków spłaca kredyt mieszkaniowy we franku szwajcarskim. Przez ostatnie 12 miesięcy frank potaniał o ok. 14%. Dla Frankowiczów oznacza to niższe raty, choć nie tak niskie jak w chwili zaciągnięcia kredytu gdy frank był na poziomie 2,5 zł. Wahania kursu demotywują polityków do działania. Prace ustawodawcze nad inicjatywami notabli zupełnie ucichły. Propozycje Prezydenta utkwiły w sejmowej zamrażarce,…
W trakcie jednej ze spraw sądowych Frankowicza przeciwko bankowi, zeznawał sprzedawca kredytów frankowych. Ujawnił jak manipulował klientami i jakie stosował sztuczki psychologiczne aby kredytobiorcy podpisywali umowy. „Zarówno wynagrodzenie moje, jak i banku było dużo wyższe w przypadku przekonania klienta do kredytu indeksowanego do franka szwajcarskiego. Były stosowane standardowe argumenty sugerujące klientowi, aby wybrał kredyt, że jest to dla niego tańsze,…
Niedawno zostało opublikowane stanowisko SN w sprawie klauzul przeliczeniowych w kredytach frankowych. Pogląd SN jest na tyle ważny, gdyż jest jednym z nielicznych orzeczeń, w którym sąd zajął się skutkami stosowania w umowach zapisów pozwalających bankom na jednostronne ustalanie spreadów. Przypomnę, iż przez spread należy rozumieć różnicę między ceną kupna, a ceną sprzedaży jakichś aktywów (np. walut, h, papierów wartościowych, towarów)….
Sąd Okręgowy w Warszawie, w ciągu zaledwie dwóch miesięcy wydał trzy sprzeczne ze sobą wyroki w zakresie kredytów indeksowanych frankiem szwajcarskim. Choć są niekorzystne dla banków, to jednak każdy inaczej ocenia sytuację kredytobiorcy. Zobacz także: Jak często Frankowicze wygrywają spór z bankiem? Maj 2017: sąd uznał, że umowa kredytowa indeksowana CHF zawarta z Bankiem Millennium jest nieważna. Co oznaczało, że strony…
Przed sądami w niemal całej Polsce toczą się boje frankowiczów z bankami. Sprawy, z którymi do polskich sądów idą frankowicze, najczęściej dotyczą umów kredytowych indeksowanych bądź denominowanych we frankach szwajcarskich. Choć wiele spraw jest niemal identycznych, wyroki są zaskakująco różne. Kredytobiorcy zazwyczaj żądają bądź zwrotu nadpłat w ratach (indeksowany), lub uznania umowy za nieważną (denominowany). W ocenie Biura Analiz Sądu…
Jeżeli jesteś zadłużony, spłacasz kredyt hipoteczny, tkwisz w spirali zadłużenia lub na bieżąco regulujesz swoje zobowiązania, ale nie masz żadnych oszczędności – ten tekst jest dla Ciebie! Walcz – czyli zanalizuj sytuację i podejmij działania Spłata kredytu frankowego jest sporym wyzwaniem. Wymaga samodyscypliny, wytrwałości i często wiąże się z dużym stresem; zazwyczaj dla całej rodziny. Do tego dochodzi ryzyko utraty…
W całej Polsce Frankowicze walczą z bankami w sądach. Chcą odzyskać UNWW, część dotychczas wpłaconych rat lub po prostu obniżyć ogólne saldo zadłużenia, które z uwagi na zmiany kursu franka, jest znacznie wyższe niż w dniu zaciągnięcia kredytu. Faktyczna liczba takich spraw i ich sądowy finał są trudne do ustalenia. Banki nie chcą dzielić się takimi informacjami. Zobacz także: Jak…