W dużej mierze od Biura Informacji Kredytowej zależy czy otrzymasz kredyt czy nie. Wystawiane przez BIK podsumowanie naszych ewentualnych zaległych płatności i harmonogramów spłat decyduje o tym czy bank w ogóle będzie chciał z nami rozmawiać.
Od pewnego czasu, za niewielką opłatą można samemu mieć wgląd do informacji jakie na nasz temat zgromadził BIK. Jest też funkcja Alerty BIK, dzięki której dowiemy się że bank weryfikuje informacje na nasz temat, a to może być znak, że ktoś próbuje wyłudzić z banku kredyt na nasze nazwisko.

Zobacz także: Bank nie może niejednoznacznie określać oprocentowania kredytu.

25 zł zaległości a rating

Maciej Samcik, redaktor naczelny bloga „Subiektywnie o finansach” wziął pod lupę BIK, po tym gdy jedna z jego czytelniczek poskarżyła się że BIK obniżył jej scoring (ocena punktową że spłacisz zobowiązania w terminie) o 68% w wyniku 7- dniowego opóźnienia w zapłacie 25 zł.

Spłacasz kredyt frankowy? Prześlij do nas skan umowy. Bezpłatnie sprawdzimy czy masz podstawę do roszczeń. Odzyskaj swoje pieniądze! Email: kontakt@sporybankowe.pl, tel. 502 133 517.

Co ma wpływ na scoring?

Jak dowiedział się od ekspertów dokonujących ocen kredytowych na scoring mają wpływ 4 czynniki:

  1. rzetelność spłacania kredytu (brak zaległości w ratach, jeśli sa to jak duże i długie. Najważniejsze są przeterminowania spłat!)
  2. aktywność klienta na rynku kredytowym
  3. sposób wykorzystywania przyznanych limitów na kartach i liniach kredytowych
  4. jak często ubiega się o nowe kredyty 75% zależy od pkt. 1.

Od oceny BIK nie ma odwołania. Nikt też nie tłumaczy klientom co ma wpływ na ocenę.

Zobacz także: Kiedy można żądać zwrotu opłat z tytułu UNWW?

Pilnuj terminów!

Na ten moment nie pozostaje nic innego jak sumiennie pilnować terminu spłaty raty. Mogą w tym pomóc aplikacje do zarządzania finansami. Przykładowe: https://zaradnyfinansowo.pl/budzet-domowy-aplikacje/

Spłacasz kredyt frankowy? Prześlij do nas skan umowy. Bezpłatnie sprawdzimy czy masz podstawę do roszczeń. Odzyskaj swoje pieniądze! Email: kontakt@sporybankowe.pl, tel. 502 133 517.

Źródło.