Czy wzrosną raty kredytów hipotecznych?

W lipcu 2018 odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Zdecydowano o pozostawieniu stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego na niezmienionym poziomie. Ponadto Prezes NBP – Adam Glapiński ocenił, że do końca 2020 roku stopy procentowe nie ulegną zmianie. Podobnie uważa inny członek RPP – Jerzy Żyżyński.

Innego zdania jest Łukasz Hardt, również członek RPP. Jak mówi: „Nie byłbym tak kategoryczny w mówieniu o tym, że w przyszłym roku nie będzie konieczności podwyżki stóp.”

Zobacz takżeBank nie może niejednoznacznie określać oprocentowania kredytu.

ZMIANA STÓP PROCENTOWYCH

Tymczasem nawet niewielki wzrost stóp procentowych oznacza wyższą ratę kredytu hipotecznego nawet o kilkadziesiąt złotych. Im większe zadłużenie kredytobiorcy, tym podwyżka stóp procentowych będzie miała większy wpływ na wysokość miesięcznej raty kredytu.

CO OZNACZA ZMIANA STÓP PROCENTOWYCH DLA KREDYTOBIORCY?

Jak wynika z wyliczeń zamieszczonych w serwisie tvn24bis.pl:
Wzrost stóp procentowych o 0,25 punktu procentowego (do 1,75 proc.) oznacza wzrost raty o ok. 43 zł. W przypadku podwyżki łącznie o 1 pkt. proc. modelowa rata wzrośnie do poziomu 1556 zł, a przy dwukrotnie mocniejszych podwyżkach do 1741 zł miesięcznie.

Zobacz takżeKredyty frankowe naruszają interesy konsumentów.

OBECNY POZIOM STÓP PROCENTOWYCH

Środowa decyzja Rady oznacza, że w skali rocznej stopy NBP będą wynosić:

  • referencyjna – nadal 1,50 proc.,
  • lombardowa 2,50 proc.,
  • depozytowa 0,50 proc.,
  • redyskonta weksli 1,75 proc.

RPP ostatni raz zmieniła wysokość stóp procentowych w pierwszym kwartale 2015 roku. Wtedy zostały one obniżone.

W Twojej umowie znajdują się podobne zapisy? Skontaktuj się z nami:
Email: kontakt@sporybankowe.pl, mobile: +48 502 133 517. Przyjrzymy się dokumentom i powiemy Ci czy warto walczyć w sądzie o zwrot pieniędzy.

Źródło.