
Konsument wziął w ING Banku Śląskim kredyt w wysokości 125.000 złotych na budowę domu. Regularnie go spłacał. Według wyliczeń jego prawników, gdyby umowa była zgodna z prawem, po 7 latach wysokość zadłużenia powinna wynosić 73.000 złotych.
Konsument wziął w ING Banku Śląskim kredyt w wysokości 125.000 złotych na budowę domu. Regularnie go spłacał. Według wyliczeń jego prawników, gdyby umowa była zgodna z prawem, po 7 latach wysokość zadłużenia powinna wynosić 73.000 złotych.
Frankowicze chcą powołania komisji śledczej w sprawie kredytów frankowych Stowarzyszenie SBB domaga się aby marszałek Sejmu poddał pod głosowanie znajdujący się od 3 listopada 2017 roku w sejmowej zamrażarce wniosek o powołanie komisji śledczej w sprawie tzw. kredytów frankowych. SBB oczekuje, że w trakcie prac komisji zostaną zbadane: „zachowania organów władzy publicznej, organów nadzoru finansowego i Narodowego Banku Polskiego, (…) w…
Kredyt w złotówce czy w walucie? Z różnych stron słuchać głosy, że nadciąga drugi kryzys kredytów hipotecznych. Przestrzega przed nim sam Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Według niego kredytobiorcy nie zdają sobie sprawy, że ryzyko zmiennej stopy procentowej jest bardzo podobne do ryzyka kredytów frankowych. WYŻSZE STOPY PROCENTOWE Zobowiązaniom zaciąganym w złotówkach nie grozi ryzyko wahań waluty jednak zmienna…
W 2017 roku Rzecznik Finansowy wystąpił do Sądu Najwyższego z wnioskiem: „Podjęcie uchwały mającej na celu rozstrzygnięcie istniejących w orzecznictwie rozbieżności co do wykładni prawa w odniesieniu do zagadnienia związanego z przesłankami nieuczciwego (abuzywnego) charakteru postanowienia (warunku) umowy i pojawiających się wątpliwości czy na postawie przepisów art. 385 ¹ i 385¹ Kodeksu Cywilnego, badanie w kontroli incydentalnej, przesłanek zgodności z…
W październiku 2016 roku Prezes Urzędu, wszczął postępowanie przeciwko Bankowi Millenium. Sprawa dotyczyła stosowania przez bank niedozwolonych klauzul o numerach: Numer klauzuli: 3178 Podmiot stosujący: Bank Millennium spółka akcyjna w Warszawie Treść klauzuli: “Kredyt jest indeksowany do CHF/USD/EUR, po przeliczeniu wypłaconej kwoty zgodnie z kursem kupna CHF/USD/EUR według Tabeli Kursów Walut Obcych obowiązującej w Banku Millennium w dniu uruchomienia kredytu lub transzy.” Numer klauzuli: 3179…
Po tym jak w 2017 roku grupa posłów rozpoczęła prace nad projektami ustaw dotyczącymi pomocy kredytobiorcom frankowym i ich „pomysły” utknęły w sejmowej zamrażarce, wczoraj znów temat stał się aktualny. Pracę rozpoczęła specjalna podkomisja. Prezydent Andrzej Duda zaproponował koncepcję zwrotu przez banki nienależnie pobranych różnic kursowych oraz specjalny pakiet pomocy dla kredytobiorców w trudnej sytuacji. Zobacz także: Prezydent przedstawił swoją propozycje…
Stowarzyszenie ‘Stop Bankowemu Bezprawiu” przesłało do Komisji Europejskiej skargę na orzeczenia polskich sądów. Zdaniem członków Stowarzyszenia te wyroki naruszaj art. 20 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej oraz dyrektywę z 1993 roku dotyczącą nieuczciwych warunków umów konsumenckich. Jak wynika z oświadczenia SBB, które zostało przekazane Polskiej Agencji Prasowej: „Część orzeczeń wydawanych przez polski wymiar sprawiedliwości pomija prawa przysługujące obywatelom Polski wynikających…
W dużej mierze od Biura Informacji Kredytowej zależy czy otrzymasz kredyt czy nie. Wystawiane przez BIK podsumowanie naszych ewentualnych zaległych płatności i harmonogramów spłat decyduje o tym czy bank w ogóle będzie chciał z nami rozmawiać. Od pewnego czasu, za niewielką opłatą można samemu mieć wgląd do informacji jakie na nasz temat zgromadził BIK. Jest też funkcja Alerty BIK, dzięki…
Warszawski Sąd Okręgowy zmienił wyrok sądu pierwszej instancji i zasądził na rzecz powodów ponad 10 tysięcy złotych wraz z odsetkami. Klienci mBanku zakwestionowali klauzule, które w umowie nieprecyzyjnie określały możliwość zmiany oprocentowania kredytu hipotecznego. Sąd Rejonowy tj. sąd pierwszej instancji uznał, że skoro klienci zapoznali się z umową z bankiem i przez pewien okres czasu ją wykonywali, to jej postanowień…
Przez ostatnie miesiące frank szwajcarski potaniał o średnio 14 %. To dobra wiadomość dla blisko milion Polaków, którzy spłacają kredyt mieszkaniowy w tej walucie. Instytucje na pomoc frankowiczom Jak dużą nieuczciwością wobec konsumenta są kredyty frankowe pisaliśmy wielokrotnie. Świadczą też o tym postępowania prowadzone przez Prokuraturę, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Najwyższą Izbę Kontroli. Jedno ze stowarzyszeń…
W zeszłym roku, o czym nie każdy wie, weszły w życie nowe przepisy o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich. Dzięki nim każdy konsument może prościej i szybciej rozwiązać swój konflikt z przedsiębiorcą. A przedsiębiorca wykazując otwartość na bezstronną mediację, uniknie kosztownego procesu i wzmocni pozytywny wizerunek swojej firmy. Co ta zmiana oznacza dla kredytobiorców? Konsumenci aby przerwać bieg terminu przedawnienia roszczeń…
Ubezpieczenie Niskiego Wkładu Własnego jest usługą ubezpieczeniową stosowaną jako dodatkowe zabezpieczenie kredytu hipotecznego, którego wartość jest zbliżona do zabezpieczonej nieruchomości. Dzięki niemu klient, ma łatwiejszy dostęp do bankowych pieniędzy, a sam kredyt mający charakter kredytu podwyższonego ryzyka ( z uwagi na brak lub bardzo niski wkład własny) jest dodatkowo zabezpieczony. Produkt ten z powodzeniem stosowany jest od lat i to…
Jak informuje na swojej stronie internetowej jedno ze stowarzyszeń wspierających Frankowiczów – SBB – w wyniku zawiadomień klientów banków, Prokuratura będzie prowadziła działania mające na celu ustalić odpowiedzialność za łamanie prawa przez Prezesów, członków Zarządów i pracowników banków w związku z kredytami frankowymi. Zobacz także: 20 mln kary dla Banku Millenium BANKI W PROKURATURZE W dniu 14 lutego został przesłuchany…
Sąd Apelacyjny oddalił odwołanie Getin Noble Banku, który kwestionował decyzję UOKiK wydaną w jego sprawie w 2013 roku. A sprawa dotyczy oferowanego przez GNB ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. KLIENT TRACI OSZCZĘDNOŚCI Wedle Prezesa UOKiK, bank w taki sposób informował swoich klientów o polisolokatach, „aby wierzyli oni, że decydują się na bezpieczny produkt, dzięki któremu osiągną wysokie zyski”. Jednak…
W 2017 roku do biura Rzecznika Finansowego wpłynęło blisko 2500 wniosków dotyczących kredytów walutowych. W 2016 było ich zaledwie 727. Ponadto Rzecznik Praw Obywatelskich we współpracy z Rzecznikiem Finansowym przeprowadzili akcje informacyjną, mającą na celu uświadamianie kredytobiorcom ich praw w sporach z bankami. Kampania pokazała, że największą barierą kredytobiorcy w walce o swoje prawa jest wykonanie pierwszego kroku tj. przygotowanie…
Sytuacja prawna klientów banków i ubezpieczycieli jest znacznie lepsza niż przed laty. Sądy i instytucje coraz częściej stają po stronie konsumentów. Powoli, ale dość konsekwentnie kształtuje się linia orzecznicza, która jest przychylna frankowiczom. Po stronie kredytobiorców staje nawet Sąd Najwyższy. SPREADY WALUTOWE POD LUPĄ URZĘDÓW Również Rzecznik Finansowy wsparł Frankowiczów. Jak wynika z analiz jego ekspertów, wbrew temu co twierdza banki, kredyty…
Frankowicz nie spłacił kredytu frankowego. Na co bank zareagował żądaniem zapłaty i wypowiedzeniem umowy kredytowej. Sprawa trafiła do sądu. Sąd pierwszej instancji stanął po stronie Frankowicza. Sąd Apelacyjny – podobnie. Sędzia sprawozdawca wyjaśnił tok rozumowania sądu: Po pierwsze: w ocenie Sądu w ogóle nie doszło do skutecznego wypowiedzenia umowy kredytowej. Bank, wbrew zapisom umowy kredytowej, nie wezwał pisemnie Frankowicza do…
Około 1 miliona Polaków spłaca kredyt mieszkaniowy we franku szwajcarskim. Przez ostatnie 12 miesięcy frank potaniał o ok. 14%. Dla Frankowiczów oznacza to niższe raty, choć nie tak niskie jak w chwili zaciągnięcia kredytu gdy frank był na poziomie 2,5 zł. Wahania kursu demotywują polityków do działania. Prace ustawodawcze nad inicjatywami notabli zupełnie ucichły. Propozycje Prezydenta utkwiły w sejmowej zamrażarce,…
W połowie grudnia 2017 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie w zdecydowanej części oddalił apelację mBanku i uznał, że stosowane w umowach bankowych postanowienia za niedozwolone. Klienci mBanku wystąpili do Sądu o uznanie za niedozwolone postanowień zawartych w Regulaminie udzielania kredytów i pożyczek hipotecznych dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A. (w wersji z lipca 2014 r.), o treści:…
Niedawno zostało opublikowane stanowisko SN w sprawie klauzul przeliczeniowych w kredytach frankowych. Pogląd SN jest na tyle ważny, gdyż jest jednym z nielicznych orzeczeń, w którym sąd zajął się skutkami stosowania w umowach zapisów pozwalających bankom na jednostronne ustalanie spreadów. Przypomnę, iż przez spread należy rozumieć różnicę między ceną kupna, a ceną sprzedaży jakichś aktywów (np. walut, h, papierów wartościowych, towarów)….
Sąd Okręgowy w Warszawie, w ciągu zaledwie dwóch miesięcy wydał trzy sprzeczne ze sobą wyroki w zakresie kredytów indeksowanych frankiem szwajcarskim. Choć są niekorzystne dla banków, to jednak każdy inaczej ocenia sytuację kredytobiorcy. Zobacz także: Jak często Frankowicze wygrywają spór z bankiem? Maj 2017: sąd uznał, że umowa kredytowa indeksowana CHF zawarta z Bankiem Millennium jest nieważna. Co oznaczało, że strony…
Niedawno pisaliśmy o c: przesłanek zmian oprocentowania waloryzacji kwot i rat kredytu ubezpieczenia niskiego wkładu własnego (UNWW) Masz kredyt frankowy w mBanku? Prześlij do nas skan umowy. Bezpłatnie sprawdzimy czy bank szanuje Twoje prawa i czy masz podstawę do roszczeń. Email: kontakt@sporybankowe.pl, tel. 502 133 517. KOSZTY UNWW Tym razem do Prezesa UOKiK wystąpili klienci banku Millenium. Toczą oni z bankiem spór o…
Przed sądami w niemal całej Polsce toczą się boje frankowiczów z bankami. Sprawy, z którymi do polskich sądów idą frankowicze, najczęściej dotyczą umów kredytowych indeksowanych bądź denominowanych we frankach szwajcarskich. Choć wiele spraw jest niemal identycznych, wyroki są zaskakująco różne. Kredytobiorcy zazwyczaj żądają bądź zwrotu nadpłat w ratach (indeksowany), lub uznania umowy za nieważną (denominowany). W ocenie Biura Analiz Sądu…
W całej Polsce Frankowicze walczą z bankami w sądach. Chcą odzyskać UNWW, część dotychczas wpłaconych rat lub po prostu obniżyć ogólne saldo zadłużenia, które z uwagi na zmiany kursu franka, jest znacznie wyższe niż w dniu zaciągnięcia kredytu. Faktyczna liczba takich spraw i ich sądowy finał są trudne do ustalenia. Banki nie chcą dzielić się takimi informacjami. Zobacz także: Jak…
Wiele spraw dotyczących Frankowiczów jest w toku – w pierwszej lub drugiej instancji. Inne czekają na rozpatrzenie przez Sąd Najwyższy. Frankowicze mają swoje sukcesy – odzyskanie UNWW, ale niestety są też porażki. Zobacz także: Wyrok TSUE podstawą do unieważnienia kredytów frankowych. REKORDOWA KWOTA DLA FRANKOWICZA Jednak ta sprawa budzi wyjątkowo dużo emocji. Po pierwsze z uwagi na wysokość kwot jakich dotyczy…
Niedawno pisaliśmy o wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TS UE), który zdaniem dr. Waldemara Gontarskiego, dziekana Zamiejscowego Wydziału Prawa w Londynie i Zamiejscowego Wydziału Administracji w Brukseli Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie, może być podstawą do unieważnienia kredytów frankowych. W Polsce wiele spraw dotyczących Frankowiczów jest w toku – w pierwszej lub drugiej instancji. Inne czekają na…
Przewidywanie kursu walut to spore wyzwanie i nigdy nie można być pewnym uzyskanych odpowiedzi. Niemniej cena kursu franka szwajcarskiego jest na fali spadkowej i obecnie wynosi 3,6 zł. Jeśli utrzyma się aktualna koniunktura (taniejący dolar, inwestorzy odwróceni od USA i skupieni na Europie) to jest szansa, że frank będzie jeszcze tańszy. JAK FRANKOWICZ MOŻE WYKORZYSTAĆ TANIEGO FRANKA? Nadpłać raty Do…
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, na wniosek sądu z Rumunii, 20 września ogłosił wyrok w sprawie o sygn. C-186/16 Andriciuc i inni. Zdaniem dr Gontarskiego z Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji orzeczenie może być pomocne również dla polskich Frankowiczów. RYZYKO KREDYTOWE Według Trybunału bank przed zawarciem umowy kredytowej musi przedstawić klientowi ewentualne wahania kursów wymiany i ryzyko wiążące się z kredytem…
Frankowicze są dość powszechnie krytykowani. Zarzuca się im nieroztropność w podejmowaniu decyzji kredytowych. Szczególnie poirytowani są kredytobiorcy złotówkowi – nie kryją rozgoryczenia, że ich raty miesięczne są równie wysokie, a nikt nie interesuje się ich losem. Czytaj także: Umowa kredytowa w złotówkach też może być niezgodna z prawem. Widząc komentarze niektórych czytelników mamy wrażenie, że wielu z nich nie rozumie…
Rzecznik Praw Obywatelskich w wystąpieniu do Ministra Infrastruktury i Budownictwa, zwrócił uwagę, że przepisy chronią przed eksmisją wyłącznie najemców – zostanie im wskazany lokal socjalny. Natomiast gdy kłopoty finansowe dopadną właścicieli mieszkań kupionych na kredyt – na przykład frankowy – mogą zostać eksmitowani do noclegowni. WŁAŚCICIEL MIESZKANIA BEZ OCHRONY RPO przeprowadził analizę obowiązujących przepisów i ustalił, że obecne prawo chroni…