Dziś miała odbyć się ostatnia rozprawa w sporze zbiorowym frankowiczów z mBankiem. Jednak Sąd na wniosek pełnomocnika powodów, odroczył rozprawę z uwagi na konieczność uzupełniania materiału dowodowego i nakazał bankowi dostarczenie niezbędnych dokumentów.

Jednocześnie sąd odrzucił wniosek banku o przesłuchaniu kilku świadków.

Mimo odroczenia, podczas tej rozprawy, sąd wysłuchał biegłego z zakresu bankowości, finansów i ubezpieczeń. To jego opinia w dużej mierze zdecyduje o tym czy mBank jest winien Frankowiczom pieniądze i w jakiej wysokości.

DECYDOWAŁ ZARZĄD

Po tym jak w 2008 roku Bank Szwajcarski obniżył stopy procentowe, LIBOR również uległ zmianie. Ku radości Frankowiczów. Niestety nie wszystkich. Frankowicze z mBanku zauważyli, że ich oprocentowanie nie tylko nie maleje, ale wręcz rośnie. W ich umowach kredytowych był zapis, że wysokość raty zależy od parametrów makroekonomicznych i innych okoliczności wpływających na koszt finansowania. Innymi słowy o wysokości oprocentowania decydował zarząd banku, a nie mechanizm LIBOR plus marża. W podobny sposób postępowały Raiffeisen i Santander Consumer Bank.

Frankowicze próbowali mediacji z bankiem. Bezskutecznie. W efekcie podjęli decyzję o pozwie zbiorowym. Początkowo była to grupa 700 klientów mBanku. Z czasem przyłączyli się kolejni kredytobiorcy. Łącznie 1200 Frankowiczów.

Zobacz takżemBank przegrywa apelację.

Prześlij do nas skan umowy. Bezpłatnie sprawdzimy czy masz podstawę do roszczeń. Odzyskaj swoje pieniądze! Email: kontakt@sporybankowe.pl, tel. 502 133 517.

SPRZECZNE OPINIE BIEGŁEGO

W pierwszej i drugiej instancji zapadły korzystne wyroki dla Frankowiczów. mBank oczywiście odwołał się do Sądu Najwyższego. Ten, pomimo, że jak twierdził „ sercem jest po stronie klientów banku”, to nakazał zwrócić sprawę do ponownego rozpoznania. Należało zbadać, czy mBank w rzetelny sposób obliczał koszty kredytów czy też kosztem Frankowiczów czerpał dodatkowe korzyści.

Zobacz takżemBank ma zwrócić frankowiczowi 20.000 złotych.

Tę kwestię miał zbadać biegły, który na przestrzeni ostatnich lat, na potrzeby tej sprawy, przygotował 4 de facto sprzeczne opinie. Dlatego też wysłuchanie jego opinii przez sąd było tak istotne dla sprawy. Sprawa jest w toku. Zobaczymy jaki będzie finał.

Prześlij do nas skan umowy. Bezpłatnie sprawdzimy czy masz podstawę do roszczeń. Odzyskaj swoje pieniądze! Email: kontakt@sporybankowe.pl, tel. 502 133 517.

Źródło.