Czy kredyty hipoteczne w złotówkach są bezpieczniejsze od frankowych?

Kredyt w złotówce czy w walucie?

Z różnych stron słuchać głosy, że nadciąga drugi kryzys kredytów hipotecznych. Przestrzega przed nim sam Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Według niego kredytobiorcy nie zdają sobie sprawy, że ryzyko zmiennej stopy procentowej jest bardzo podobne do ryzyka kredytów frankowych.

WYŻSZE STOPY PROCENTOWE

Zobowiązaniom zaciąganym w złotówkach nie grozi ryzyko wahań waluty jednak zmienna stopa procentowa może zadziałać bardzo podobnie jak nagły wzrost kursu franka szwajcarskiego.

Wystarczy, że pogorszy się koniunktura gospodarcza lub wzrośnie inflacja, a wtedy Rada Polityki Pieniężnej może zacząć podnosić stopy procentowe. Dla kredytobiorców oznacza to wzrost oprocentowania kredytów.

Jesteś pewien że zaciągając kredyt rozważyłeś swoją zdolność kredytową przy ewentualnych, znacznie wyższych stopach procentowych?

Zobacz także: Jak BIK decyduje o Twoim ratingu kredytowym?

BEZPIECZNE ROZWIĄZANIE I RYZYKO STOPY PROCENTOWEJ

Z punktu widzenia kredytobiorcy najlepszym rozwiązaniem jest kredyt o stałej stopie procentowej. Oczywiście on też zawiera zapisy, które umożliwiają zmiany oprocentowania  w trakcie całego okresu spłaty kredytu.

Jednak to ryzyko rozłożone jest proporcjonalnie między bankiem a kredytobiorcą. W przypadku zmiennej stopy procentowej głównym odpowiedzialnym jest klient banku.

Zobacz także: Pokonaj swoje długi.

Wpływ stóp procentowych na rynek nieruchomości w Polsce

Dodatkowo w przypadku spadku cen nieruchomości wartość rynkowa Twojego mieszkania będzie niższa od tej która widnieje na umowie kredytowej. Co oznacza, że jeśli stopy procentowe pójdą w górę – wysokość miesięcznych rat wzrośnie, a wartość nieruchomości spadnie.

Masz kredyt hipoteczny? Prześlij nam skan swojej umowy kredytowej z bankiem. Sprawdzimy co możemy dla Ciebie zrobić. Email: kontakt@sporybankowe.pl, mobile: +48 502 133 517.

Źródło.