Prokuratura, ABW i NIK kontrolują kredyty frankowe

Prokuratura i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego prowadzą śledztwo, w którym sprawdzają jak banki udzielały tzw. kredytów frankowych. Procedury wszczęto po zawiadomieniu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zgłoszonym przez jedno ze stowarzyszeń wspierających frankowiczów. Prokuratorzy zdecydowali o objęciu śledztwem wszystkich banków, które udziały kredytów we frankach szwajcarskich.

KARA WIĘZIENIA

Wszystko zależy od wyników śledztwa. Jednak na ten moment w grę wchodzi odpowiedzialność bankowców z art. 286/1 Kodeksu Karnego:
„Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.
Z uwagi jednak na „mienie o znacznej wartości” wymiar kary może ulec podwyższeniu do 10 lat.

CEL ŚLEDZTWA

Główny grzech banków dotyczy spreadów walutowych, na których zarabiają sporo pieniędzy.  Co więcej, wbrew temu co sądzą banki, umowy kredytów frankowych wcale nie musiały zawierać zapisów „spreadowych„.
Jak wynika z nieoficjalnych informacji, to właśnie spready walutowe mają być jednym z głównych wątków śledztwa.

Postępowanie w toku

Na ten moment prokuratura i ABW gromadzą materiały. „Zażądali od nas wszelkich dokumentów związanych z udzielaniem kredytów we frankach. Nie wiem, czy zmieścimy się w kilku TIR-ach, czy raczej konieczne będzie wynajęcie całego pociągu towarowego” – twierdzi jeden z przedstawicieli banków.

Kontrole NIK

Tymczasem Prezes Najwyższej Izby Kontroli ogłosił, że jeszcze w 2017 roku przeprowadzi kontrolę działalności organów państwa: m.in. Narodowego Banku Polskiego, Komisji Nadzoru Finansowego, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w zakresie ochrony interesów klientów banków.
NIK będzie badał czy i na jaką skalę instytucje przystępowały do postępowań sądowych przeciwko bankom i czy dbano o stabilność sektora finansowego.

Z każdym miesiącem przybywa postępowań przeciwko bankom. Coraz więcej fankowiczów decyduje się na walkę o swoje prawa w sądzie. Zwłaszcza po ostatnich wypowiedziach polityków, którzy stwierdzili, że fankowicze powinni wziąć sprawy w swoje ręce. Zastanawiasz się co możesz zrobić? Przeczytaj koniecznie!

Źródło z dn. 14.04.2017 roku
Źródło z dn. 14.04.2017 roku